Zanęty - budowa i charakterystyka różnych zanęt wędkarskich.

Każdy wędkarz z pewnością zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na obfitość połowów ma odpowiednio dobrana zanęta. To dzięki niej ryby skupiają się w konkretnej części jeziora i interesują się przynętą na haczyku. Aby zanęta, której używamy przyniosła nam pożądane rezultaty, powinniśmy wybierać ją szczególnie starannie.

Dobór zanęty powinien być uzależniony od gatunku ryby, którą chcemy złowić i od warunków połowu. Przykładowo, najprostsza zanęta składa się z bułki tartej, mielonych ziaren słonecznika, mielonych płatków kukurydzianych oraz dodatków smakowych i zapachowych. Możemy uzupełniać je o różnego rodzaju dodatkowe składniki, które przyciągną konkretny gatunek ryby. Płotki lubią na przykład dodatek anyżu, a leszcze - wanilii.

Do dyspozycji wędkarzy są także gotowe zanęty, które w swojej ofercie ma chociażby sklep wędkarski online. Starannie dobrane składniki wymieszane w odpowiednich proporcjach, doskonale odpowiadają gustom konkretnych ryb. Zakup takiej przynęty oszczędzi nam mnóstwo czasu i pracy, które musielibyśmy poświęcić na samodzielne przygotowanie mieszanki.

Bez względu na to, na jakiego rodzaju zanętę ostatecznie się zdecydujemy, przed połowem musimy przygotować ją do użycia. Zanęty wymagają starannego wymieszania i stopniowego dodawania wody. Wlanie do wiaderka z zanętą zbyt dużej ilości wody na raz może zniweczyć cały nasz wysiłek. Zanęty zbyt mocno rozcieńczone nie nadają się do użycia.

Kupując zanęty, które oferuje nam internetowy sklep wędkarski mamy do dyspozycji gotową instrukcję mieszania. W pozostałych przypadkach musimy zdać się na własne wyczucie.