Spławiki i ich rodzaje - jaki spławik do jakiego typu wędkowania?

Spławiki to jeden z podstawowych elementów każdej wędki. To dzięki nim wędkarz ma pojęcie o tym, co dzieje się pod wodą i jest w stanie wychwycić moment, w którym ryba interesuje się jego przynętą. Warto zdawać sobie sprawę, że sklep wędkarski online oferuje nam bogaty wybór spławików i starannie dobierać je pod kątem konkretnego połowu. Jako że sprzedawcy prawdopodobnie będą zachwalali każdy z nich, warto posiadać nieco wiedzy na ich temat.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kształt spławika powinien być przystosowany do miejsca i rodzaju wędkowania. I tak, łowiąc w rzece powinniśmy zaopatrzyć się w spławik w kształcie kropli. Spławiki do łowienia przy silnym wietrze również mają kształt kropli, z tym że szersza część korpusu znajduje się u dołu, a nie u góry jak w przypadku spławików do łowienia na rzekach.

Przy łowieniu małych ryb konieczne jest zastosowanie bardzo czułego spławika. Powinniśmy więc zadbać o to, by był wąski i długi, tak by umożliwił nam wychwycenie nawet najbardziej delikatnych brań. W przypadku silnych prądów wodnych dobrze sprawdzają się spławiki bez antenki z wypornym czubkiem, który znosi duże obciążenia.

W ofercie spławików, którą dla swoich klientów przygotował internetowy sklep wędkarski możemy znaleźć także spławiki do zadań specjalnych. Należą do nich chociażby spławik z wysoką, dwukolorową antenką przeznaczony do połowów w warunkach silnego wiatru i silnych prądów, czy spławik w kształcie gruszki z grubą, szeroką antenką, który doskonale sprawdza się w czasie połowów na jeziorach przepływowych.