Techniki wędkarskie

Informacje o technikach łowienia ryb

Bardzo często zdarza się, że mylimy pojęcie metody wędkowania z techniką wędkowania. Są to dwa zupełnie różne pojęcia i należy o tym pamiętać. Techniki wędkarskie to sposób posługiwania się sprzętem wędkarskim, niezależnie od tego, jaką metodę wędkowania obieramy. Należy także zwrócić uwagę na to, że techniki wędkarskie są w dużej mierze uzależnione od różnych czynników zewnętrznych, jakie mają miejsce podczas naszego wędkowania. Jeśli brakuje nam specjalistycznej, bardziej dokładnej wiedzy na ten temat, a chcielibyśmy ją poszerzyć, to możemy sprawdzić, czy nasz ulubiony sklep wędkarski online posiada w swoich zbiorach również fachową literaturę.

Dobrze zaopatrzony internetowy sklep wędkarski powinien zresztą móc zaoferować swoim klientom szeroki wachlarz produktów związanych z wędkarstwem. Wyróżnia się co najmniej pięć podstawowych technik wędkarskich. Wśród nich najpopularniejszą jest spining, prowadzenie przynęty za pomocą kołowrotka i mucha, oraz dwie techniki w dużej mierze uzależnione od rodzaju rzutu: rzut skandynawski i rzut rolowany.

Trzeba też pamiętać, że łowienie w rzekach i w stałych zbiornikach wodnych również nieco się od siebie różni, dlatego warto zaznaczyć, że istnieje aż 6 technik łowienia w wodach stojących i aż 8 technik łowienia w rzekach i strumieniach. Wśród nich znajdują się między innymi łowienie bolonką, tyczką, z kulką wodną, z pałeczką tyrolską. Są to w dużej mierze techniki stosowane już przez bardziej doświadczonych wędkarzy, którzy mają już na swoim koncie uczestnictwo w wielu zawodach.

Spining

Czym jest ten typ łowienia ryb i jaką do niego dobrać wędkę?

Spining jest taką techniką łowienia ryb, który idealnie sprawdza się nad jeziorem i rzeką, zarówno wtedy, gdy łowimy z lądu, jak i z łódki. W tej metodzie najważniejsze jest podejście wędkarza, który właściwie szuka ryb, ich siedliska i tam, w tym konkretnym miejscu zarzuca przynętę i łowi. Najłatwiej szukać tam, gdzie ryby (przeważnie drapieżne) wędrują za żerem. Musimy pamiętać, że spinning to technika, która wymaga nie tylko większego wysiłku i doświadczenia od wędkarza, ale i odpowiedniego sprzętu. Wędki do spinningu różnią się od wędek przeznaczonych do łowienia z użyciem innych metod.

Sklep wędkarski online może nam zaoferować oczywiście wszystkie niezbędne do tego sprzęty. Wędki spiningowe zwykle posiadają mocniejsze wędzisko, w przypadku łowienia z łódki, wędzisko jest krótsze, a w przy technice łowienia z lądu, nieco dłuższe. Ponieważ kołowrotek takiej wędki jest w ciągłym ruchu, musi być wykonany z bardziej wytrzymałych materiałów niż w innych wędkach. Ważne jest to, aby był odporny na korozję, zaś współpracujące ze sobą części odpowiednio dobrane, tak by nie zużywały się lub nie niszczyły zbyt szybko. Wytrzymałość jest tu zatem niezwykle ważną cechą.

Wśród linek do łowienia techniką spinningu wyróżniane są najczęściej żyłki syntetyczne lub plecionki, które muszą być również bardzo mocne. Dobrze jest odwiedzić internetowy sklep wędkarski również w calu nabycia specjalnej przynęty do łowienia spiningowego. Zwykle są to sztuczne przynęty, których zróżnicowanie jest ogromne i daje wędkarzowi spore pole manewru w tej materii.