Wędziska

W dawnych czasach najczęściej do ich wyrobu używano drewna, które poddawano wielotygodniowemu suszeniu w przewiewnym miejscu ze specjalnymi obciążeniami chroniącymi je przed odkształceniami. Następnie natłuszczano je, ponownie suszono i montowano metalowe skuwki.

Współcześnie do najbardziej popularnych wędzisk zalicza się:

  • Wędziska pełne z włókna szklanego i żywic. Tego rodzaju wędziska charakteryzowały się wytrzymałością, elastycznością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz nie wymagały zbytniej konserwacji po sezonie łownym. Obecnie wykorzystuje je się do spiningowania, połowów gruntowych oraz spławikowych.
  • Wędziska teleskopowe, charakteryzują się tym, że zbudowane są z segmentów, które wsuwają się jeden w drugi. Do ich budowy używa się nie tylko włókna szklanego, ale także węglowego i borowego, co w efekcie zwiększa ich elastyczność i wytrzymałość
  • Wędziska muchowe, są bardzo lekkie, bo zbudowane z włókna węglowego a przy tym niezwykle wytrzymałe na obciążenia. Choć pochodzą z początków XXw. to teraz po raz kolejny zyskały uznanie wędkarzy.
  • Wędziska spinningowe. Spośród nich wyróżnia się lekkie do długości 2m, przeznaczone do lekkich przynęt do 15g, średnie, które mogą być łączone albo teleskopowe a ich długość nie przekracza 2,7m oraz ostatnie ciężkie jedno lub dwu ręczne, długością sięgające 3m.

Wróć